تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

مظفرالدین شاه و محمّدعلی میرزا ولیعهد و منازعۀ ارامنه و مسلمانان در قفقاز

  سیاست دولت ایران در قبال منازعه خونین ارامنه و ترک زبانان مسلمانان قفقاز در شرایط فعلی که رخداد مشابهی را شاهد هستیم ، جالب توجه است :
  در سال 1323 قمری معادل 1905 میلادی با تحریک روسیه تزاری . کشتار و خونریزی وجنگ ارمنی و مسلمان در قفقاز درگرفت . این منازعه با دخالت عوامل عثمانی هم همراه شد . در پیامد این رویدادها وابستگان عثمانی تلاش کردند تا شعله جنگ مسلمان وارمنی را از خاک قفقاز به آذربایجان هم سرایت داده ودر داخل ایران هم بلوای ارمنی ومسلمان راه بیاندازند .اما دولت ایران هوشیارانه از این رویداد مطلع وبا اخذ تدابیر لازم مانع از بروز منازعه مسلمان وارمنی در آذربایجان گردیدند . در این میان شخص مظفرالدین شاه در ربیع الثانی 1323 طی تلگرافی به عین الدوله صدر اعظم به وی دستور داد:
  "نباید گذاشت که در داخله نسبت به ارامنه بعضی اقدامات شود ... زودتر جلوگیری نموده وبا وزیر امورخارجه ومشیر السلطنه گفتگو کرده هرچه لازم است اقدام شود ."
  با تلاشهای دولت ایران وبه ویژه شخص محمدعلی میرزا ولیعهد از بروز جنگ داخلی جلوگیری شد ودر آذربایجان ذره ای نا امنی پدید نیامد .البته فرهنگ غنی مردم آذربایجان وعدم وجود کینه ونفرت میان آذری وارمنی .بلکه جاری بودن حس هم میهنی و علاقه متقابل هم کارساز شد ومانع از هرگونه ناامنی ودرگیری قومی در ایران گردید .
  تلاش دولت ایران در راستای پاسداشت وحدت ملی وجلوگیری از نزاع قومی تا آن جا بود که روزنامه جبل المتین با وجود نگاه انتقادی نسبت به دولت هم زبان به تعریف وتمجید گشود در شماره 5 سال 14 حبل المتین در 10 رجب 1324 21آگوست 1906 درباره نقش محمدعلی میرزا ولیعهد در حفظ امنیت آذربایجان آمده است :
  "حضرت والا ولیعهد ...نگذاشت که یک مو از سر رعیت دولت ایران .خواه ارمنی .خواه یهودی .خواه مسلمان در این مقدمه قفقازیه کم بشود واز تدابیر او بود که شورش واغتشاش قفقازیه به آذربایجان سرایت نکرد."
  با درایت دولتمردان ونخبگان فرهنگی وسیاسی ایران . در سالهایی که آتش جنگ ترک وارمنی درقفقاز وعثمانی شعله ور بود وصدها هزار انسان قربانی این جنگ وکشتار شدند، در آذربایجان از این نبرد ومنازعه خبری نشد . ووحدت ملی ایران بی آسیب پابرجا ماند.
  منبع:پیج فیس بوک محمدعلی بهمنی


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : آذربایجان ,دولت ,وارمنی ,ولیعهد ,مسلمان ,قفقاز ,دولت ایران ,میرزا ولیعهد ,مسلمان وارمنی ,محمدعلی میرزا ,محمدعلی میرزا ولیعهد ,
  مظفرالدین شاه و محمّدعلی میرزا ولیعهد و منازعۀ ارامنه و مسلمانان در قفقاز

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 31 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر